piątek, sierpień 12, 2022
Witamy w pawiookie.pl!

DIY

Denitrator DIY - tylko dla cierpliwych

Po lekturze wielu artykułów na temat cyklu azotowego w akwarium wnioskiem oczywistym jest, że zawsze na końcu pozostają azotany (NO3). Przy tak wielkim apetycie oskarów, ich dużych rozmiarach, wydajnym metabolizmie niejednokrotnie poziom 50 mg/litr jest wartością przekraczaną. W moim akwarium (288l) dwa oskary powodują wzrost azotanów do poziomu powyżej tej wartości w niespełna tydzień od podmianki. Muszę, zatem podmieniać wodę minimum dwa razy w tygodniu po około 35-40% objętości. To męczące, tym bardziej, że nie zawsze mam na to czas, mimo ochoty grzebania przy akwarium.

Czytaj więcej...

Oświetlenie nocne LED

Miałem ostatnio chwilkę na pomajstrowanie, więc postanowiłem zreformować nieco moje oświetlenie nocne w akwarium.
Wcześniej składało się ono z 10 diod LED o średnicy 8 mm i koloru białego (światło). Jako obudowę tego oświetlenia użyłem wtedy listwy elektrycznej na przewody, plastikowej, z wywierconymi na diody otworami. Diody były połączone równolegle do zasilania 9V i 300mA. Schematy połączeń można znaleźć w wielu miejscach w sieci, więc nie będę o tym się rozpisywał, tym bardziej, że nie bardzo się na tym wyznaję. Tak samo łatwo wygrzebać można odpowiednie charakterystyki elektryczne diod, oporników do nich, zasilaczy, tak by wszystko działało bez groźby uszkodzenia któregokolwiek z elementów układu. Linki do tych wiadomości podałem na końcu tego artykułu.
Ja kupiłem diody i oporniki na allegro. Podałem sprzedawcy charakterystykę zasilacza i sam dobrał mi oporniki pasujące do takiej instalacji. Całość świeciła ładnie, ale zbyt równomierne rozmieszczenie diod sprawiało, że brak było efektu tajemniczości zbiornika. Czegoś mi, zatem brakowało.

Czytaj więcej...

600 litrów dla pawiookich krok po kroku

No i stało się, zapałałem wielką nieopanowaną miłością do Pielęgnicy Pawiookiej, klamka zapadła, proces decyzyjny zamknięty, wynik łatwy do przewidzenia: MUSZĘ JE MIEĆ!!

W tym momencie rozpoczęły się schody: żona orzekła: nie ma mowy, żebyś ze stojącej w domu 640-stki wywalił wszystko, skalary, ziele, za dużo zachodu i utopionej w zbiorniku kasy. Jedyna możliwość jaka pozostała to nowy zbiornik, ale tu znowu problem, orzeczenie Domowego Sądu Najwyższego: nie ma mowy, nie ma miejsca, wybij sobie z głowy. Zrozpaczony myślałem z miesiąc co by tu zrobić, w końcu wymyśliłem, że przecież mam jeszcze jedno miejsce, w którym spędzam co najmniej tyle samo czasu co w domu (może nawet więcej) : praca!! Moje biuro!! Wywalić tylko z 200 segregatorów i już jest miejsce. Rozanielony ruszyłem do działania, przyjąłem kilka podstawowych założeń, wg których dalej postępować miały prace i czynności

Czytaj więcej...

Hydroponika

Wielu posiadaczy zieleniny w akwarium nie przekonują Pielęgnice Pawiookie, bo przecież obiegowa opinia o nich mówi: jeżeli Pawiookie to nie rośliny, bo Oskary to pływające kosiarki – niszczyciele roślin. Tym, którzy żałują braku roślin, powiadam: Oskary nie wykluczają z naszego otoczenia i z otoczenia zbiornika kojącej nasze nerwy zieleni. Sposób na tą zieleń jest jednak odrobinę odmienny niż ten, do jakiego przyzwyczaiła się większość posiadaczy holendrów. Sposobem tym drodzy Państwo jest hydroponika.

O zbawiennym wpływie zieleni na nasze organizmy uczą już w szkole podstawowej, ale oprócz tego uprawa hydroponiczna prowadzona w niewielkiej odległości od naszego akwarium pełnić może jeszcze jedną, szczególnie ważną przy Oscarach funkcję. Dobrze prowadzona uprawa emmersyjna roślin akwariowych lub odpowiednich gatunków roślin pokojowych, stanowić może doskonały, podwójny filtr biologiczny (jaki?, o tym za chwilkę), naszego zbiornika z Oskarami.

Czytaj więcej...

Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.