piątek, sierpień 12, 2022
Witamy w pawiookie.pl!

Hodowle karmowe

Doniczkowiec

Doniczkowiec to jeden z najbezpieczniejszych i wartościowych pokarmów w diecie ryb. Należy dodać do tego łatwość jego hodowli, i bardzo dużą wydajność takiej własnej hodowli. W artykule zajmiemy się tylko jego hodowlą. Pominiemy wartości odżywcze i systematykę gatunku, gdyż artykułów na ten temat zostało napisanych już mnóstwo.

Co będziemy potrzebować do hodowli?
  1. Pojemnik - najlepiej plastikowy, głęboki na 20 do 40 cm, wielkość dowolna, jednak nie mniejszy niż kuweta fotograficzna, koniecznie przykrywany. Osobiście hoduje doniczkowce w pojemnikach na bieliznę, które to można bez problemu kupić hipermarketach za nie duże pieniądze. Im większy pojemnik, tym dłużej będzie nam służyć hodowla i na odwrót, im mniejszy tym częściej będziemy musieli taką hodowlę odnawiać. Oczywiście większy pojemnik, oznacza również większą wydajność hodowli.

    Czytaj więcej...

Raki - Procambarus fallax

W poniższym artykule, w oparciu o doświadczenia własne, oraz naszego Admina Rafała, a także doniesienia z sieci, postaram się zebrać najcenniejsze uwagi dotyczące karmowej hodowli Raka Marmurkowego.

Fot. Rafał Wasiak

Obie hodowle, ta prowadzona przeze mnie i ta prowadzona przez Rafała, dostarczać miały naszym podopiecznym urozmaicenia pokarmowego w postaci żywych skorupiaków, a więc naturalnego, zdrowego pokarmu dla Pielęgnicy Pawiookiej.

Charakterystyka Raka Marmurkowego

Rak, jaki jest każdy widzi, jakkolwiek dla porządku należy dodać, iż raki te należą do typu Stawonogów, w podtypie Skorupiaków, gromadzie Pancerzowców, rzędzie Dziesięcionogów,
rodzinie Rakowatych, rodzaju Procambarus, gatunku Procambarus sp.

Czytaj więcej...

Drewnojad (Zoophobas morio) - hodowla amatorska.

W tym artykule postaram się zamieścić jak najwięcej i jak najcenniejszych uwag na temat hodowli drewnojadów, która stała się moja rzeczywistością. Najcenniejszym stadium rozwojowym owada pod względem zastosowania jako pokarmu dla pawiookich jest larwa. Wiadomo, że dieta ryb powinna być urozmaicona, dlatego ten rodzaj żywego pokarmu będzie niewątpliwie jej ciekawym składnikiem. Larwy są jednak tłuste (do 55% masy), dlatego przekarmianie tego typu pokarmem nie będzie wskazane.

Krótka charakterystyka drewnojadów.

Drewnojady to chrząszcze z rodziny czarnuchowatych. Pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. Postać dorosła jest chrząszczem dochodzącym do 3,5 do 4 cm długości. Ciało jest masywne, matowo czarne, szare. Czułki wychodzące z głowy są złożone z drobnych segmentów, które rozszerzają się wraz z odległością od ich nasady. Głowa posiada szeroki nadustek, którego budowa pozwala odróżnić płeć. U samców znajduje się tam błoniaste wcięcie, którego brak u samic. Trzeba się dobrze przyjrzeć, aby dostrzec tą subtelną różnicę. Inne cechy budowy nie pozwalają odróżnić płci u chrząszczy. Pokrywy skrzydeł są ozdobione delikatnie oddalonymi punktami. Chrząszcze hodowlane mają skrzydła silnie zredukowane, co uniemożliwia im lot. Odnóża są smukłe, długie.

Czytaj więcej...

Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.