piątek, sierpień 12, 2022
Witamy w pawiookie.pl!

Inne

Wpływ akwarium na nośność stropów żelbetowych

Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości Norberta Sabata, www.aquadesign.pl

Akwarystyka to wspaniałe hobby - relaksuje, uspokaja a z czasem coraz bardziej wciąga. Najczęściej wraz z rozwojem naszej pasji rośnie apetyt na większy zbiornik lub kilka następnych zbiorników i stajemy przed trudnym dylematem - jak duży zbiornik mogę postawić w swoim mieszkaniu? Czy akwarium 200,300 czy nawet 600litrowe zagraża innym użytkownikom mojego bloku? Czy jest możliwość, że pewnego dnia wpadnę wraz z akwarium do sąsiada mieszkającego poniżej? :). Dla przeciętnego akwarysty są to pytania dość trudne ale postaram się udzielić na nie odpowiedzi. 

Czytaj więcej...

Jak przekonać rodziców do akwarium

No właśnie!? Naczytałeś się mądrości z książek czy Internetu, zobaczyłeś akwarium u znajomego, czy też zwyczajnie okupujesz miejscowy sklep akwarystyczny gapiąc się w szkło.. A w domu wciąż nie masz własnego akwarium. Wydaje Ci się, że jesteś do tego przygotowany, zwyczajnie tęsknisz za podglądaniem tego zupełnie innego świata, jedyną przeszkodą pozostają rodzice..

Zanim rzucisz się do testowania pomysłów, zawartych w tym artykule, weź głęboki oddech i zastanów się przez dłuższą chwilę - czy faktycznie sam tego naprawdę chcesz. Świat podwodny rzeczywiście jest fascynujący, wymaga jednak obsługi, by cieszył oczy. Dotyczy to zwłaszcza początkujących akwarystów - sumienność w wykonywaniu pewnych czynności (jak karmienie, sprzątanie, podmiany wody) gwarantuje brak problemów. Trzeba być również otwartym na wiedzę, jednocześnie nie chłonąc bezkrytycznie wszystkich pomysłów, pojawiających się zwłaszcza w Internecie. Pomimo spełnienia powyższych warunków prawie na pewno zetkniesz się z sytuacjami, które przerosną Cię w danym momencie Twojej akwarystycznej kariery - murowana frustracja i zniechęcenie, nie raz zresztą. No i rzecz najważniejsza: wejdziesz w posiadanie żywych zwierząt, którym należą się warunki adekwatne do ich wymagań - w sensie wielkości zbiornika, jakości wody i pożywienia. Zwierząt, którym wiele osób zarzuca brak kontaktowości typowej dla psa czy kota, ale - zapewniam Cię - mylą się. Zauważysz to sam, zajmując się np dużymi pielęgnicowatymi - jak chociażby rybą, o której tu tyle piszemy: pielęgnicą pawiooką.

Czytaj więcej...

Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.