wtorek, wrzesień 02, 2014
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Pielęgnica pawiooka - nudna ryba?
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Pielęgnica pawiooka - nudna ryba?

Pielęgnica pawiooka - nudna ryba? 28/03/2010 22:59 #26784

Witam. Po dzisiejszych obserwacjach i kontemplacji przy moim szkle doszedłem do smutnych wniosków. Zdaje sobie sprawę że ameryki nie odkryłem ale chciałbym żeby ten "post" był radą dla przyszłych hodowców tych pięknych ryb.
Przechodząc do sedna. Moja pielęgnica pawiooka jest nudna. Tak, dobrze słyszycie. Jest nudna.

Czy to kryzys akwarysty? Możliwe. Ilość możliwości w akwarystyce jest oszałamiająca, a ja zostałem sam z jedną rybą.

Ta piękna, majestatyczna ryba, której inteligencja i urok biją na głowę większość jej kuzynów, w moim baniaku jest nudna.
Jej głównym zajęciem jest jedzenie, kopanie, wyrywanie roślin i zapasy ze zbrojnikami. Jeszcze atakowanie filtra co robi z maniakalnym zapałem.
Ponad dwa lata spędzone na jej obserwacjach pozwoliły mi wyciągnąć takie wnioski. Gdy kupiłem kilkanaście sztuk szkrabów wszystko było fajnie. Przepychanki, wspólne spędzanie czasu, prace grupowe (ogrodnicze oczywiście). Potem choroba wytrzebiła prawie wszystkie, ostały się dwie. Żyły w zgodzie, pływały razem, czasem kopały, wspólnie drażniły zbrojniki. Było ciekawie nawet gdy wystąpiły przeciw sobie. Ich pojedynki były tragiczne ale i interesujące. Pokaz siły i dominacji który skończył się śmiercią jednej z nich. Nigdy nie sądziłem że jedna z tych grubasków może zaszczuć drugą.
Od momentu gdy została sama, zrobiła się nudna. Flegmatyczna, uśpiona w swych zachowaniach i instynktach. Nie wiem czy ryba odczuwa nudę ale zapewne tak. Właśnie teraz patrze gdy kopie kolejny gigantyczny dół obsypując wszystko żwirem. Dół zapewne do złożenia ikry, szkoda że nie ma już partnera.
Jedynym ruchem w akwarium są płaskoboki. Najgorsze jest to że nie mogę tego zmienić. Dodatnie jakiejkolwiek ryby z którą pawiooka mogła by nawiązać dialog, skontaktować się, rywalizować jest już niemożliwe bo podejrzewam że zabiła by wszystko co nowe. Myślałem nad wprowadzeniem pielęgnicy zebry i nadal nad tym myślę ale to kwestia dyskusyjna.

100 razy bardziej ciekawsze jest moje 54 litrowe akwarium w którym jest para pielęgniczek boliwijskich, kilka neonów i kirysków. Tam się dzieje dużo. Tyle co wtedy gdy pawice były dwie.

Przeglądając internet patrze na akwaria ludzi i zazdroszę im par pielęgnic pawiookich, niebieskołuskich, skalarów, jakichkolwiek innych. Pielęgnice to ryba do pary. Każdy o tym wie ale czułem potrzebę podzielenia się z wami swoimi odczuciami. Czasami mam ochotę sprzedać moją rybę, założyć nowe akwarium z nową obsadą ale więź z moją nudziarą mi nie pozwala. Ponad 2 lata z nią zrobiły swoje. A dziś za sprawą tematu stfura o dymorfizmie okazało się że najprawdopodobniej moja pawica to kobieta. Nie dziwi więc już mnie fakt że jest zazdrosna o moją dziewczynę...

Przestrzegam innych przed trzymaniem tych ryb samych. Ogólnie każdych pielęgnic. Musicie się zdecydować czy chcecie trochę nudnego pupila który będzie nosem szurał o szybę na wasz widok czy piękną parę zdystansowanych do was ryb które pokażą wam cały wachlarz zachowań.
  • Lasti
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 28/03/2010 23:04 przez Lasti.

Odp:Pielęgnica pawiooka - nudna ryba? 29/03/2010 00:54 #26785

Eeeee panikujesz,ja bym popróbował z wpuszczeniem jednego sporego samca,albo wpuść młodzież może sie ogarnie i nie pozabija ich,nie potraktuje ich jak konkurencje.
  • trefl
  • Użytkownik

Odp:Pielęgnica pawiooka - nudna ryba? 29/03/2010 09:30 #26786

Lasti napisał:
Czy to kryzys akwarysty?

Nie pozostaje Ci nic innego jak dać ogłoszenie matrymonialne i poszukać dla niej faceta
Chłop musi być konkretny żeby mu baba głowy nie urwała
Podziel akwa na pół pleksą i niech przez kilka dni się ze sobą zapoznają.

PS. Tysięczny post
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)
Pozdrawiam
Tuptuś
Ostatnio zmieniany: 30/03/2010 17:09 przez tuptus.

Odp:Pielęgnica pawiooka - nudna ryba? 29/03/2010 09:38 #26787

Kryzys się zdarza... trzeba czekać .
Najlepiej w kryzys wychodzą inwestycje

Możesz spróbować wpuścić nowe ryby, oczywiście pawiookie. Prześledź mój watek z galerii... miałem jedna rybę przez pewien czas, ale to był od razu sygnał do dodania obsady. Nie czekałem na kryzys .
Dymorfizm - doszliśmy już do wniosku, że nie jest to metoda wiarygodna (pierwszy promień).
Sprzedasz rybę... zrobisz nowy aranż... a potem i tak wrócisz do pawiookich .
Głowa do góry.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Pielęgnica pawiooka - nudna ryba? 29/03/2010 13:56 #26790

Zdaje sobie sprawę że bym do nich wrócił. Pawiookie powinni wpisać na listę środków uzależniających
Najbardziej odpowiednie dla mnie było by wpuszczenie młodzieży. Ale czy moja "suka" nie pozabija ich jak to zrobiła ze swoim kompanem?
Mam w sumie plan, ale poprawcie go jeśli łaska.
Przemebluje akwarium przez święta czyli:
-Dodam korzeni i zrobię z nich jakieś kryjówki mniejsze od prosiaka, dodam łupy kokosów gdzieniegdzie, przy tych kryjówkach posadzę gęsto roślin (moja świnka nie lubi w nich manewrować)
-Dokupię 5-6 sztuk młodych (zapewne red oscar bo są wspaniałe...) i poczekam co się będzie dziać.

Tu pytania:
- Czy gdyby mój plan wszedł w życie, musiał bym obniżyć temperaturę dla "ochłody" zapędów mojej piękności?
- Jakiej wielkości musiały by być te maluchy żeby ich nie zeżarła?
- Rozdzielanie pleksą było by konieczne?
- Jak to karmić?
  • Lasti
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 29/03/2010 14:00 przez Lasti.

Odp:Pielęgnica pawiooka - nudna ryba? 29/03/2010 14:56 #26791

O tym masz tez wspomniane w moim wątku.
Na pewno nie ryzykowałbym wpuszczenia maleństw poniżej 10 cm. Trzeba by było je podchować gdzieś do tego rozmiaru. Wpuszczenie do ogólnego od razu, skończy się ich skonsumowaniem, niestety. Obniżenie temperatury zrobiłoby dobrze dorosłej, ale nie maluchom - kolejne wskazanie aby potrzymać je początkowo w innym miejscu. Wtedy możesz trzymać odpowiednie warunki dla nich, bez ryzyka. Jak urosną, to możesz wpuszczać. Ja swojego samca trzymałem na ten czas w siatce wędkarskiej. Młode miały czas rozejrzeć się po akwarium, poznać kryjówki itd. Czyli spokojna adaptacja. Potem, po tygodniu np możesz próbować je łączyć, ale z siatką w gotowości. U mnie pierwsza próba była niepewna, dopiero za drugim razem się udało.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Pielęgnica pawiooka - nudna ryba? 29/03/2010 15:04 #26792

Przeczytałem cały Twój wątek Ty, Rafał i king jesteście moimi guru w kwestii pawic
Mam 54 l akwarium z kilkoma małymi rybami. Jakieś 3 stare neony, kiryski i 2 zbrojniki. Może tam by wadzić maluchy?
  • Lasti
  • Użytkownik

Odp:Pielęgnica pawiooka - nudna ryba? 29/03/2010 15:09 #26793

Hm, ja bym widział ten zbiornik, ale pusty, tylko dla nich i bez podłoża - dużo sprzątania. Z tych ryb, które tam masz, pewnie neonków by wkrótce trzeba było dokładniej poszukać . Reszta ok.
Ja trzymałem swoje cztery redy, do około 10 cm, w 40 litrach i było nieciekawie. Podmieniałem wodę codziennie, sprzątanie oczywiście też. Dało radę, ale trzeba było dużo uwagi poświęcić i pracy. Wystrój sterylny w zasadzie (grzałka, filtr, termometr) Dobrze byłoby, gdybyś znalazł jakąś setkę, od kolegi, czy coś i w tym trzymał maluchy.

Z tym gurowaniem... dzięki, ale nie przesadzajmy .
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Pielęgnica pawiooka - nudna ryba? 29/03/2010 15:15 #26794

Mam setkę która właśnie została zlikwidowana tydzień temu ale nie ma opcji jej re-uruchomienia. Matura a poza tym rodzice by mnie z domu wyprosili grzecznie mówiąc Nie jestem jeszcze na swoim także ciężko mi takie rzeczy robić. Chyba że dopadnę w sączu 10 cm sztuki. Lub w tym 54 l podchowam 3 sztuki jakoś do jakiś 8 cm i zobacze co i jak. U Ciebie był o tyle problem że nie miałeś rozpraszaczy. Ja mam 4 płaskoboki i dwa spore zbrojniki z którymi ryba musi się czasami przepychać.
  • Lasti
  • Użytkownik

Odp:Pielęgnica pawiooka - nudna ryba? 29/03/2010 15:40 #26795

Niby tak, ale lepiej byłoby przekonać rodziców, że np na miesiąc, lub dwa ta setka jednak ruszy. Nie musi być przecież na widoku i być reprezentatywna. To tylko tymczasowa sprawa, a nadała by się jak znalazł. Przy konkretnym podkarmieniu to ładnie urosną, niemal w oczach. Potem byś znów setkę oczu usunął, a rybcie by były podchowane. Kupisz ryby ok 4 cm, to w dwa miechy podejdą do 11 cm .
  • kamyllo2
  • Moderator
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.19 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.