środa, grudzień 02, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Nowe akwarium do pawiookich
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Nowe akwarium do pawiookich

Nowe akwarium do pawiookich 13/06/2019 22:09 #50702

Cześć, jestem nowy na forum to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość mam nadzieję ,że temat w dobrym dziale umieściłem, jeśli nie proszę o przeniesienie tematu do odpowiedniego działu.
Troszkę o mnie: Akwarystyką interesuję się od 4 lat, posiadam aktualnie Malawi niestety te ryby nie spełniły moich oczekiwań. Czytając na tym forum o inteligencji Pawiookich zdecydowałem się na nie. Chciałbym stworzyć im jak najlepsze warunki. Aktualnie jestem w trakcie kompletowania budżetu więc może uda mi się wystartować do listopada z tym akwarium.
Moja koncepcja wygląda następująco:
Akwarium będzie wielkości 160x60x50h co daje 480L (niektórzy na forum mają szerokość 50 czy tyle wystarczy?) W artykule o akwarium dla pawich jest napisane minimum 60 szerokości. Filtracja falownik (chińczyk) 2000l/h 2x Ikola Maxx 400 jeden mechanik drugi biolog czy wystarczy taka? Oświetlenie to belka oświetleniowa 38W (chińczyk). Podłoże zwykły piasek kwarcowy.
Obsada na początek: 6x Albino oscar poźniej zostanie parka co polecacie do nich? Może parka pielęgnic? Czytając literaturę wpadłem na wariant oscary+zbrojnik giceps (który bardzo mi się podoba ,ale czy czasami nie jest za duży jak na moje akwarium?)+ kiryśniki, następny wariant oscar+płaskoboki tępogłowe (niestety one nie podobają mi się ze względu na płochliwość).
Rośliny: tutaj niestety nie mam pola do popisu ze względu na to ,że te rybki bardzo niszczą. Myślałem nad pistami, nurzańcem pewnie i tak nic z nich nie zostanie.
W akwarium również się znajdą korzenie oraz duży kamień.
  • Kaktus
  • Użytkownik

Odp: Nowe akwarium do pawiookich 14/06/2019 22:19 #50708

Cześć.

Miałem kiedyś 400 L z 3 pawiookimi. Wszystko chodziło na Unimaxie 700 i bez problemu dawało radę.
Co do obsady to bym sobie ją odpuścił całkiem. Ewentualnie jak coś to weź zbrojnika ale jakiegoś mniejszego bo ten co chcesz to zasra Ci całe akwarium.
Pamiętaj, że wszystko co łączysz z pawimi musi być dość duże silne by przetrwać. Zwłaszcza jak dobierz Ci się parka która podejdzie do tarła.
Szerokość 50 cm akwa też da radę.

Odp: Nowe akwarium do pawiookich 14/06/2019 22:33 #50709

Jakie wymiary akwarium?
3 pawiookie czyli rozumie ,że 1+2 miałeś?
To jakiego zbrojnika proponujesz (w miarę możliwości dostępnego)? Nie da rady aby było chociaż w moim akwarium 6 ryb ,bo tak 2 sztuki to trochę pusto jednak będzie?
  • Kaktus
  • Użytkownik

Odp: Nowe akwarium do pawiookich 15/06/2019 07:25 #50710

Moje akwarium miało wymiar 130/60/50 więc mniejsze jak Ty planujesz.
Na początku wpuść sobie te 6 maluchów bo to dobry pomysł a z czasem będziesz redukował.
Z obsada zrobisz jak uważasz ale napiszę Ci o jeszcze ważnej rzeczy... pokrywa na to akwarium.
Ja miałem plastikową i nie zdała egzaminu - jedna pawiooka jak były walki po prostu wyskoczyła i zginęła.
W obecnym akwa mam ciężkie szyby nakrywowe i problem znikł

Odp: Nowe akwarium do pawiookich 15/06/2019 10:28 #50711

Co do obsady zastanawiam się nad kiryśnikami i jakimś zbrojnikiem
Pokrywa do akwarium jest bardzo ważna ,ale niestety przy szerokości powyżej 50 cm nie kupi się gotowej pokrywy ,a jedynie na zamówienie. Wtedy koszt takiej pokrywy jest bardzo drogi ,a mnie nie stać żeby dać miliony za pokrywę .
Jeżeli uparłbym się to akwarium 150x50x50 jest chyba ostatnim pod względem długości i szerokości co robią na nie pokrywy(chodzi mi w rozsądnej cenie do 500zł).
A jakie grube te szyby nakrywowe? Może u mnie zdają egzamin
  • Kaktus
  • Użytkownik

Odp: Nowe akwarium do pawiookich 16/06/2019 12:41 #50712

Moje szyby nakrywowe mają 6 mm. Akwarium 230x60x60. Szyb jest 3 na całej powierzchni. W szybach warto mieć wycięte dziury 2-2,5 cm. Zdają egzamin przy karmieniu i podnoszeniu szyb.

Odp: Nowe akwarium do pawiookich 17/06/2019 09:40 #50713

Też kiedyś miałem szybę nakrywową, ale szybko zmieniłem na pokrywę gdy pawice zaczęły pizgać w nią niemiłosiernie, a działo się to zazwyczaj przy tzw. panice zbiorowej. Gdy jedna się czegoś wystraszyła (czy to w nocy, czy to w dzień) i się spłoszyła, pozostałe sztuki również, i tylko czekałem, aż coś jebnie. Ehh niestety, ale z dwojga złego wolałbym pawią na podłodze niż 450l. Zmieniłem na pokrywę i nigdy nie zdarzyło się, aby któraś wyskoczyła. Natomiast zacząłem martwić się o jarzeniówki

PS Żeby była jasność panika zbiorowa nie występowała jakoś nadmiernie często - ale bywała, wielkość ok 10-15cm 6szt. Przy mniejszych rozmiarach nie zaobserwowałem, przy większych była już dobrana parka.
  • omega
  • Użytkownik

Odp: Nowe akwarium do pawiookich 17/06/2019 14:44 #50714

To chyba zostanie mi wymiar 150x50 do tego pokrywa.
  • Kaktus
  • Użytkownik

Odp: Nowe akwarium do pawiookich 17/06/2019 14:47 #50715

witam :)miałem podobny dylemat..szkło nakrywowe lub pokrywa...szkło ciężkie przy dużej tafli i tak jak pisze Omega gdy pizgają i i uderzają to styk szkła ze szkłem..koszmary nocne zapewnione przy zbiorowej panice pokrywa aluminiowa na zamówienie dolicz sobie do tej ceny którą podajesz oświetlenie wiec jż robi się konkretna kwota do tego większość robiona na standardowe wymiary akwa...Przy innych wymiarach koszt wzrasta.Do tego dochodzi codzienna obsługa akwarium.Długo myślałem nad rozwiązaniem tego problemu..czyli ewentualne uderzanie ryb w pokrywę i świetlówki ponadto irytujące i notoryczne porastanie glonem pokrywy i świetlówek nie wspomnę o kamieniu który z z czasem zbiera się na oświetleniu.U siebie rozwiązałem to taflami pleksi i belką oświetleniową która jest zamontowana nad pleksą i udało się wyeliminować powyższe problemy.Na ranty pleksy dałem uszczelkę i powycinałem zwykłą otwornicą otwory na kable plus otwory do karmienia i podnoszenia.I dało to efekt więcej niż praktyczny i zadawalający.Prostota rozwiązania i łatwe w utrzymaniu eliminując powyższe bolączki nie wspomnę o kosztach...jeśli ostrożnie się przeciera plekse nie rysuje się a nawet jak się zużyje za jakiś czas to niewielki koszt wymiany.Osobiście polecam nawet przy ewentualnym uderzeniu 30 cm pawiej co następuje przy karmieniu zero stresu osobiście polecam takie rozwiązanie.Oczywiście znajdą się przeciwnicy i zwolennicy takiego rozwiązania ale u mnie zdało egzamin.Dodatkowo głębokość zbiornika 72 cm do minimum ograniczyło uderzanie ryb w pokrywę podczas zdarzających się ,,walk" przed tarłem lub ewentualnej paniki zbiorowej i zawsze czyściutka belka oświetleniowa..bajka ;)przetarcie tylko z kurzu Ale tak jak napisałem każdy ma swoje zdanie i inne doświadczenia u mnie to zdało egzamin i jestem zadowolony

20190429_074439_2019-06-17.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): omega

Odp: Nowe akwarium do pawiookich 17/06/2019 17:56 #50716

Niestety pokrywa z aluminium to duży koszt Właśnie myślałem nad plexi jeszcze to chyba się na nią zdecyduje, zastosuję Twoją metodę z uszczelką
Pytanie co do obsady co proponujcie jeszcze dodatkowo ?
  • Kaktus
  • Użytkownik
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.22 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.