środa, grudzień 02, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Pawiookie 700 l
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Pawiookie 700 l

Pawiookie 700 l 07/01/2020 13:11 #50814

Witam wszystkich serdecznie Forum czytam już bardzo długo, ale dopiero teraz zdecydowałam się zarejestrować i napisać. Akwarium 150x80x60 , 7lat temu mieszkały w nim palety, później ziemiojady a teraz nadszedł czas na pawiookie. Filtracja to 1 kubeł JBL 1500 e Crystal i 1 kubeł Fluval FX4 plus pompa cyrkulacyjna. Obsada to 5 sztuk Astronotus Ocellatus WF Marajo - wielkość około 14-15 cm plus 1 Flagtail. Ryby karmione głównie krewetkami i mięsem z ryb plus Hikari Cichlid Gold. Wszystko byłoby super, gdyby te paskudy tak się nie tłukły między sobą (na Flagtaila nie zwracają uwagi). Próbowałam zejść z temperaturą i po okresie adaptacji ryb w zbiorniku zmniejszyłam do 24 stopni. Karmienie ok 6 razy w ciągu dnia. Oświetlenie większość dnia dwie świetlówki - nocą ledy - nie takie całkiem ciemne, ale też nie jasne - zaczęłam je zostawiać na noc w nadziei że nie będą się tak tłukły, ewentualnie na wypadek jakiś gonitw po akwarium. Może tu jest problem że z byt długo mają mocne oświetlenie ? Ogólnie bije się każdy z każdym, nie ma osobnika na którego się wszyscy uwzięli, natomiast jest jeden najbardziej awanturniczy osobnik, który przegania wszystkie inne ryby. Nie wiem dlaczego tylko on jest jasny - taki jakby wyblakły, a pozostałe ryby są ciemniejsze, mają wyraziste kolory, widać dokładnie wzory na ciele. Jeżeli chodzi o obrażenia to póki co czasem poszarpane płetwy piersiowe, dzisiaj jedna trochę ogonową i łuski na bokach ciała. Mam dziwne wrażenie ale może to tylko wrażenie że są bardziej poobijane po nocy niż pod koniec dnia. Zastanawiam się jeszcze czy kamienie które mam również w akwarium nie przyczyniają się do powstawania obrażeń. Liczyłam się z tym że zostanie dobrana para, ale na ten moment nie widać żadnej dobranej pary, a nie mam już koncepcji co z nimi zrobić - są momenty że pływają zgodnie, ale potem znów się przeganiają, łapią za pyski. Nie chciałabym, żeby którejś stała się krzywda. Jeżeli macie jakieś rady albo spostrzeżenia będę wdzięczna
  • Ivlonka
  • Użytkownik

Odp: Pawiookie 700 l 07/01/2020 23:22 #50815

Moim zdaniem zaczyna się walka o terytorium w zbiorniku ,kamienie nie pomagają napewno się o nie obijają noca, Pawiookie to bardzo humorzaste stworzenia według mnie oczywiscie, a w nocy dochodzi do największych starć zapewne ,napisz proszę w jakim wieku są te rybcie i czy już są dojrzałe płciowo,bo po roku już powinny szukać partnera a masz ich 6 razem więc może jakaś para będzie , agresja jest i prawdopodobnie będzie bądź po czasie ustanie i będzie ok . Mnie się udało połączyć 20 cm sztukę z młodzikiem 7 cm obeszło się całkiem bez większej agresji więc uważam że każda pawiooka ma swój charakter ,co za tym idzie jedna będzie agresorem druga będzie ugodowa , daj im czas nie świec w nocy według mnie nocne oświetlenie jest niepotrzebne w akwarium w naturze tworzę mają noc bez światełek i żyją , sproboj podzielić troszkę dno akwarium na rewiry korzeniami może pomóc rybka w znalezieniu swojego terytorium ,ale jak zauważysz agresję większości do jednego osobnika ratuj go i wyjmij z akwarium , są tutaj bardziej doświadczeni chodowcy i z czasem mam nadzieję wypowiedzą się w temacie , chociaż w takiej sytuacji ciężko pomoc bo naprawdę to charakterze rybki ,obserwuj i póki sobie naprawdę krzywdy nie robią to jest ok mimo tego że zdarzają się drobne potyczki między nimi.
  • Przemo
  • Użytkownik

Odp: Pawiookie 700 l 08/01/2020 10:27 #50816

Dziękuję za odpowiedź Jeżeli chodzi o wystrój akwarium to to wystrój tymczasowy, wymuszony tym że największy korzeń nie tonie i chwilowo w tej pozycji pozostaje pod wodą. Wraz ze wzrostem ryb będę usuwała pozostałe korzenie.
Jeżeli chodzi o wiek ryb to nie bardzo wiem ile mają, ponieważ pochodzą z odłowu. Ale póki co żadnej potencjalnej pary nie widzę , jest dominat który przegania wszystkich a potem reszta między sobą lub efekt domina 1 przegoni 2, to 2 przegoni 3, wtedy 3 przegoni 4 a wtedy 4 np znowu 2 i tak w kółko
Zastanawiam się czy czegoś po drodze nie przeoczyłam, co może mieć wpływ na ich zachowanie.
Pozdrawiam Iwona

Aha za wielkim korzeniem jest wielka jama - ale tam raczej nie siedzą tylko tamtędy przepływają i miejsca tego żadna z ryb póki co nie broni.
Załączniki:
  • Ivlonka
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 08/01/2020 10:29 przez Ivlonka. Powód: Dodanie informacji

Odp: Pawiookie 700 l 08/01/2020 11:13 #50817

Cześć Ivlonka, witamy na forum!

Jak dla mnie wygląda to na ustalanie hierarchii i naturalny dobór. Tak to właśnie wygląda, chwytanie się za paszcze i próba zdominowania przeciwnika tudzież partnera Niestety nie jest to przyjemny etap zwłaszcza nocą gdzie do tego potrafi dojść tzw. panika zbiorowa i woda wylewa się każdą możliwą szparą, a korzenie latają we wszystkie strony.

Próba z obniżeniem temp. bardzo trafiona, ale na tym etapie rozwoju zbytnio bym nie szalał, im wcześniej się dobierze para tym lepiej

PS Istnieje też możliwość, że masz same samce... ale tu Musiałabyś mieć 'olbrzymie szczęście'
PS2 Po czym rozpoznać płeć? Niestety z doświadczenia wiem, że 100% pewności będziesz mieć tylko w czasie tarła, ale tu uwaga, trzeba dokładnie obserwować pokładełka bo do tarła mogą podejść dwie samiczki
  • omega
  • Użytkownik

Odp: Pawiookie 700 l 09/01/2020 09:45 #50818

Dziękuję za odpowiedź. W sumie to chciałabym żeby się jakaś para dobrała, bo póki co wolę oglądać je z kanapy niż z bliska bo wtedy są "niewyjściowe" . Nie wyglądają bardzo źle, ale każda ma jakieś zarysowania. Mam cichą nadzieję, że jednak nie mam samych facetów . Ile jeszcze tak czysto teoretycznie może trwać to ich dobieranie w pary? Jak próbowałam je mierzyć z kartką przy akwarium to w sumie może nawet są trochę większe, ale ciężko je zmierzyć ponieważ jak tylko jestem przy szybie to one od razu by jadły
  • Ivlonka
  • Użytkownik

Odp: Pawiookie 700 l 10/01/2020 19:33 #50819

Sądząc po proporcjach ze zdjęcia to ok 15 - 17 cm mają.
Powiedz, czy ten dominant wyraźnie przebywa w jednym miejscu akwarium, jakby bronił tego miejsca i odpędzał z niego resztę? Nie chodzi mi o konkretny dołek, czy kamień, tylko o stronę akwarium - prawa/lewa?
Bo przychodzi mi do głowy przesunięcie tego centralnie umocowanego korzenia z całym majdanem kamlotów w tą właśnie stronę - żeby jego rewir zmniejszyć. Niech sobie broni, ale reszta będzie miała więcej luzu, bo granicę przesuniesz . Podział 25 do 75% byłby ok.
Druga sprawa - przy takiej wielkości ryb nie bałbym się zejścia z temperaturą w dół do 22 stopni. Oczywiście stopniowo - w dwa. trzy dni. To je ułagodzi na pewno, ale licz się też ze spadkiem metabolizmu, apetytu i spowolnienia wzrostu. Mimo to, potem możesz o pół stopnia dziennie podnosić, by znaleźć punkt w którym agresja się nasila. Obniżyć o pół wtedy...
Takie to pieszczoszki
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp: Pawiookie 700 l 10/01/2020 21:12 #50820

Przyjrzałam się dokładnie rybom i wychodzi na to że dominant broni jak to mój mąż powiedział "żerowiska" czyli prawej strony akwarium przy szybie, dokładnie tam gdzie je zawsze karmię. Nie interesuje go przestrzeń z tyłu akwarium. Może powinnam je karmić w różnych miejscach ?
Nadal niezmiernie mnie interesuje fakt, dlaczego tylko on jest taki "wyblakły" ? Cała reszta ma wyraźne kolory i wzory tylko nie on. Wydawało mi się, że na brak koloru z reguły cierpi osobnik będący najniżej w stadzie, chyba, że coś pomyliłam. Na fotkach co nieco widać, później postaram się o zdjęcia lepszej jakości ponieważ te robiłam telefonem.
Jeżeli chodzi o temperaturę to spróbuję się trochę z tym pobawić i może uda mi się poskromnić trochę temperament moich potworów
Załączniki:
  • Ivlonka
  • Użytkownik

Odp: Pawiookie 700 l 10/01/2020 22:08 #50821

Masz ładne akwarium.
  • 1andy1
  • Użytkownik

Odp: Pawiookie 700 l 11/01/2020 12:15 #50822

1Andy1 dziękuję bardzo, staram się

Myślałam jeszcze o tym obniżaniu temperatury i tak się zakręciłam z moimi pawicami, że zapomniałam o flagtailu , chyba dlatego że to takie pożyteczne i bezproblemowe stworzenie Czy ktoś wie do jakiej temperatury mogę zejść mając go w obsadzie - wcześniej czytałam właśnie o 24 stopniach?
  • Ivlonka
  • Użytkownik

Odp: Pawiookie 700 l 12/01/2020 08:24 #50823

Niby 23 to minimum dla tej ryby, ale jak zejdziesz poniżej o 1 stopień, to nie powinno być problemów. Skutki podobne jak przy pawiookich - metabolizm, wzrost, apetyt... Uważaj tylko na wahania temperatury, bo gorsze są skoki, niż stabilna, chociaż lekko pozaoptymalna temperatura.
  • kamyllo2
  • Moderator
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.22 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.