środa, sierpień 21, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Przywry skrzelowe
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Przywry skrzelowe

Odp:Przywry skrzelowe 17/09/2008 21:30 #12817

Jak pamiętam dawka o połowę mniejsza, czyli 4 tabletki na 100 litrów. kąpiel przez 12 dni ale za to bez powtórki.
Lub.
6 takletek na 100 litrów wody na 12 godzin i powtórka po siedmiu dniach.

Z tego co wiem to prazi może być szkodliwy jedynie dla bezkręgowców. Chociaż w dawkach leczniczych przeżywały zarówno pijawki jak i ślimaki. Jak dotąd nigdy nie spotkałam się z informacją żeby szkodził zbrojnikom.

PS. Taką dawkę tego leku sprawdziła z powodzeniem Barbara (Gajowa), a jej możecie wierzyć bardziej niż mnie.
  • Ratafia
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 17/09/2008 21:42 przez Ratafia.

Odp:Przywry skrzelowe 17/09/2008 21:35 #12818

Też myślę, że za duża dawka. Zmniejszenie o połowę ma sens, bo dochodzi jeszcze przecież drugi składnik leku. Dzięki Ratafia.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Przywry skrzelowe 17/09/2008 22:29 #12820

Nie wiem czy jest o tym mowa w artykule, (nie mogę na razie się za niego wziąć, diabelnie nie lubię długich tekstów, oczywiście cudzych ) ale wspomnę o tym bo jest to dość ważne.

Praziquantel kiepsko rozpuszcza się w wodzie. Najlepiej drobno roztarty rozpuścić w alkoholu lub acetonie.
Jeśli jednak uprzemy się, żeby rozpuścić w wodzie, powinniśmy zadbać o jak najdrobniejsze rozkruszenie tabletki (ma być pyłek) i przed podaniem do akwarium rozpuścić po jednej tabletce w litrze ciepłej wody.
Trzeba się trochę namachać ale innego wyjścia niema - chyba że jakiś mikser.
  • Ratafia
  • Użytkownik

Odp:Przywry skrzelowe 18/09/2008 00:12 #12822

Coś mi się nie kalkuluje ten Pratel, bo jeśli zamierzam spuścić wodę tak żeby zostało około 250 litrów to potrzebuję do krótszej kąpieli 20 tabletek = 50zł i razy 2 bo powtórka to 100zł, a Tremazol na 500 litrów jest za 40zł a 500 litrów to akurat na 2 razy ewentualnie dorzuce do każdego razu po tabletce żeby nie było za mało te spuszczenie spoko bo akurat jutro mi wypada żeby podmiankę zrobić to będzie większa podmianka
  • Flex
  • Użytkownik

Odp:Przywry skrzelowe 18/09/2008 00:48 #12824

Co do zbrojników to przed chwilą zdobyłem numer do w moim mniemaniu fachowca, mam nadzieję, że aktualny, jutro przed zakupieniem leku wypytam ją o zdanie po południu na jakimś US forum wyczytałem, że ktoś leczył skalary PraziPro (hikari to robi i to jest na prazikwantelu oparte) w akwarium z Panaque papa, co daje mi nadzieje, że będę mógł jutro rozprawić się z tymi przywrami

PS z ciekawości policzyłem dawki dla 2-óch preparatów

- w PraziPro przy zalecanej dawce osiąga się 2,5mg/l prazikwantelu (5 tabletek Pratelu na 100 litrów) i to jest kąpiel długotrwała 5-7 dni

- w Tremazolu wychodzi 3,75 mg/l (7,5 tabletki Pratelu na 100 litrów) i to jest krótkotrwała, więc muszę przyznać, że dobre te dawki macie bo różnice w sumie nieduże

Zastanawia mnie też przydatność tego drugiego składnika w Pratelu, może faktycznie znacznie rozszerzyłby spektrum działania, ale czy warto mi tyle kasy dołożyć z tego powodu?
  • Flex
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 18/09/2008 00:51 przez Flex.

Odp:Przywry skrzelowe 18/09/2008 06:43 #12825

Oprócz leczenia, będziesz miał zrobione jedno z odrobaczeń profilaktycznych przy okazji. Nie wiesz co jeszcze może masz w rybach. Karmisz dzikimi rybami.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Przywry skrzelowe 18/09/2008 08:01 #12826

Jeśli mogę coś wtrącić, to większą szansę pozbycia się przywr daje nam ten pierwszy sposób, a więc mniejsza dawka a dłuższa kuracja. Pratel oddziaływuje też na jaja pasożytów jednak dzieje się to dużo wolniej.
  • Ratafia
  • Użytkownik

Odp:Przywry skrzelowe 18/09/2008 13:58 #12836

Przy długiej kuracji musiałbym 2 krotnie dawkę uzupełniać z racji podmianek które są co 5 dni, postawiłem na tą kąpiel krótkotrwałą Tremazolem, punkt 13:30 wlane co do zbrojników to rozmawiałem z Katką i nie rozwiała moich wątpliwości, no cóż moje doświadczenia w tej dziedzinie przydadzą się dla "przyszłych pokoleń" oba zbrojniki mam cały czas na oku i jakby coś nie tak się działo to będę interweniował. Obstaję przy tym, że moje dzikie ryby na pokarm są dobrze potraktowane preparatami zanim trafią do karmienia i raczej to nie od nich, procedura jaką przechodzą jest długa i konkretna no ale może się coś w nich uchowało
  • Flex
  • Użytkownik

Odp:Przywry skrzelowe 18/09/2008 14:24 #12838

Konie ruszyły, melduj co słychać dalej .
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Przywry skrzelowe 18/09/2008 14:33 #12839

Po godzinie nie widzę jakiejś wielkiej ulgi u pawiookich, obniżenie poziomu wody zachęciło je do kopania pokopią, wytrą głowę o piach, poleżą i tak w kółko, zbrojniki nic sobie nie robią i algawafle bezkarnie pochłaniają przy przedniej szybie
  • Flex
  • Użytkownik
Wygenerowano w 0.26 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.