czwartek, lipiec 18, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Zaćma
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Zaćma

Zaćma 03/12/2013 20:48 #48318

Witam,od pewnego czasu w oku mojej pawicy pojawia się coś w stylu zaćmy,plama o nieregularnych kształtach,lekko przekrwiona.Znacznie utrudnia to rybie pobieranie pokarmu z powierzchni wody.Jeśli ktoś spotkał się wcześniej już z podobnym zjawiskiem proszę o poradę.Pozdrawiam Jacek
  • jaca_78
  • Użytkownik

Odp: Zaćma 03/12/2013 21:03 #48319

Przydałoby się foto jak masz. Nie miałem tego u swoich, ale w przez dłuższy czas obserwowałem to u jednej pawiookiej w zoologu w moim mieście do którego dość często chodzę. Z tego co pamiętam pomimo leczenia ciężko się to goiło , jak w ogóle się zagoiło.
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek Rycharski

youtu.be/QZ9rgR5PpRM

Odp: Zaćma 05/12/2013 14:32 #48321

Witam,jak widać na zdjęciach drugie oko zaczyna dototykać podobna przypadłość.
[attachment:1]20131205_141957.jpg[/attachment]

20131205_142136.jpg
  • jaca_78
  • Użytkownik

Odp: Zaćma 05/12/2013 17:50 #48323

• kamyllo2
  • Moderator

Odp: Zaćma 06/12/2013 21:40 #48325

Witam,dzięki Kamyllo2 za szybkie nakierowanie na właściwe tory.Zapoznałem się trochę z tematem,zastanawiam się tylko czy istnieją jakieś mniej komercyjne środki zapobiegawcze niż kupno drogich sklepowych preparatów.
Załączniki:
  • jaca_78
  • Użytkownik

Odp: Zaćma 07/12/2013 09:10 #48326

Poszukaj w innych artykułach, tam są wymienione leki weterynaryjne - tabletki dla psów, proszek itd... które są tańsze od produktów zoologicznych. Szukaj tych dla robaków płaskich / płazińców / przywr i tasiemców, prościej mówiąc .
Upewnij się, że masz sprawną biologię w zbiorniku, bo samo zmętnienie rogówki, może mieć inne przyczyny, włącznie z zawyżonymi związkami azotu w wodzie, często chronicznie.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp: Zaćma 15/12/2013 17:23 #48337

Witam,znalazłem na forum dyskowców lek o nazwie Pratel,pytanie tylko czy ktoś używał go już kiedyś,jeśli tak to jaka dawka byłaby optymalna na 375L?
  • jaca_78
  • Użytkownik

Odp: Zaćma 15/12/2013 21:05 #48338

Pratel najlepiej podać w żarciu. Przegłodzić ryby z dzień czy dwa tak by rzuciły się na karmę. Jeśli robisz miksy z serc czy mięcha to dorzuć rozgniecioną tabletkę na łyżkę stołową karmy. Z wody już tak dobrze się nie wchłania, a właściwie marnie. Ewentualnie, jeśli miałby to być lek na bazie prazikwantelu (tak jak Pratel) to u weta dostaniesz za 5-6zł Aniprazol. Można zrobić rybie kilkugodzinną kąpiel w oddzielnym zbiorniku. Daje się tabletkę na ok. 10 litrów wody, rozcierając bezpośrednio palcami nad napowietrzaczem, kąpiel trwa 5 godzin. Moje peruwiany wytrzymywały tę dawkę, palety nie mają problemów to i pawia zniesie to dobrze.
  • fleder
  • Użytkownik

Odp: Zaćma 15/12/2013 22:30 #48339

Dzięki za konkretną poradę,zastanawiam się tylko jak te specyfiki mogą dzialac w kontakcie z glonojadami,nie chciałbym im zaszkodzić.Słyszałem też,że profilaktycznie można stosować sól,pawicom nie szkodz,ale może glonojadom.
  • jaca_78
  • Użytkownik

Odp: Zaćma 15/12/2013 22:49 #48340

Prazi będzie bezpieczny dla wszelkich zbrojników. Poza tym, jeśli pawie dostaną lek w karmie to i tak zbrojnikom prawie nic nie skapnie Jeśli zdecydowałbyś się dawać pratel do wody (mało efektywne i średnio opłacalne) to zbrojnikom nie zaszkodzi.
Sól niby też nie zaszkodzi, ale różne są opinie i zależy zawsze od konkretnego egzemplarza ryby.
  • fleder
  • Użytkownik
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.23 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.