czwartek, kwiecień 18, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

śnięcie ryb w oczku wodnym
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: śnięcie ryb w oczku wodnym

śnięcie ryb w oczku wodnym 15/04/2014 20:59 #48519

Witam. Mam problem z moimi rybkami w oczku wodnym konkretnie przy ostatniej podmianie wody (wymiana około 60%)większość ryb w ciągu 2 godzin po podmianie zdechła i co jest najdziwniejsze nie miały żadnych objawów chorób czy innych dolegliwości były całkowicie zdrowe i zachowywały się normalnie nagle zaczęły zdychać . Po wyjęciu z wody ryby o dziwo nie zesztywniały a ich skrzela nawet po kilku godzinach były krwisto czerwone mimo że były martwe . Następnego dnia rano zauważyłem suma leżącego na boku na dnie po wyciągnięciu z wody okazało się że ma takie same objawy jak pozostałe ryby tyle że ten jeszcze oddychał umieściłem go w misce i nalałem świeżej wody z kranu wydawało mi się że sum zdechł po jakichś 15 minutach nie miał żadnych odruchów skrzela się nie ruszały no nie było nic . Po jakichś 2 godzinach chciałem go po prostu wyrzucić i ku mojemu zdziwieniu okazało się że ryba ma się całkiem dobrze i pływa w najlepsze (woda zrobiła się lekko czerwona tak jakby od krwi ale nie było widać żadnych ran ) . I moje pytanie jest takie . Czy możliwe jest aby w wodzie był dodany jakiś środek odkażający lub jakiś inny który był by wstanie spowodować tak jak mi się wydaje śmierć kliniczną u ryb ?? I czy takie coś jest wgl możliwe czy może był to odosobniony przypadek . Dodam jeszcze że rok wcześniej miej więcej o tej porze miałem taką samą przykrą sytuacje po podmianie znacznej ilości wody . Z góry dziękuje
  • kaczmar
  • Użytkownik

Odp: śnięcie ryb w oczku wodnym 16/04/2014 17:12 #48522

Coś jest w wodzie do podmian, chyba... To kranówa? Jeśli tak to czym uzdatniania przez dostawcę? Objawy, które opisujesz, wskazują na uszkodzenia skrzeli, uduszenia. Sum jako najmniej "potrzebujący" trzymał się najdłużej.
Chlor? Ozon?

King
  • King
  • Moderator
Ostatnio zmieniany: 16/04/2014 21:54 przez King.

Odp: śnięcie ryb w oczku wodnym 16/04/2014 22:02 #48523

Tak kranówa .Wiem że czasem czyszczą rury dodając chlor ale wtedy objawy u ryb są zupełnie inne tracą śluz i płetwy stają się postrzępione i ryby takie jak karp czy kolorowy karaś nic nie ucierpiały nawet nie przestały żerować za to liny i orfy padły od razu sumy na końcu . Ten jeden który jakimś cudem odżył na 2 dzień już polował na drobnice i niewidać już więcej martwych ryb . A i wszystkie które zdechły od razu wypłynęły na powierzchnie .
  • kaczmar
  • Użytkownik

Odp: śnięcie ryb w oczku wodnym 23/04/2014 22:06 #48545

Witaj
U znajomego były podobne objawy -też po przeniesieniu ryb do wanny z wodą odzyskiwały zdrowie.Wtedy jednak objawem jednym z niewielu w zasadzie jedynym były skrzela wypełnione śluzem i mocno wyblakłe.Okazało się ,że objawy były spowodowane bejcowaniem altanki ogrodowej kilka metrów od oczka, po deszczu wraz z wodą opadowa dostała się chemia z bejcy, czy lakiero-bejcy nie pamiętam jaki to był dokładnie produkt.Doszliśmy do tego rok później jak znajomy bejcował deski koło oczka i objawy się powtórzyły.

Ja bym podejrzewał jakąś farbę, środek ochrony roślin ? Wiele z nich jest toksycznych dla organizmów wodnych.

www.pawiookie.pl/forum-3/14-choroby-i-le...-ryby-w-oczku-wodnym
  • Beni182
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 23/04/2014 22:11 przez Beni182.
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.15 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.