poniedziałek, luty 18, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Ospa rybia
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Ospa rybia

Odp:Ospa rybia 06/10/2008 14:16 #13745

W dniu dzisiejszym na jednej z ryb ( mam 3) zauważyłem białe kropki, takie jakby pęcherzyki powietrza na głowie, na bokach, na płetwach. Wczoraj na pewno tego nie miała. Czy to jakaś choroba? Czy da się wyleczyć i czym? Postaram się pokazać to na zdjęciu. Odnośnie wody – jest ok.- poniżej 20 NO3-podmiana co 2 dzień. poczytałem na forum, już podnoszę temperaturę wody, a co dalej robić?
  • wrzeszyk
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 06/10/2008 14:20 #13746

Upewnij się czy to nie po prostu pęcherzyki powietrza z filtra, czy napowietrzacza.. czasem się do ryb przyczepiają i mogą zmylić. Jak nie, to sposoby leczenia ospy rybiej masz szeroko opisane na forum. Powodzenia.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Ospa rybia 06/10/2008 14:39 #13747

podnoszę temperaturę i soli dodałem, narazie to wypróbuję, a po ilu dniach powinny objawy ustąpić? apropos-czy przy podmianach wody też dodawać soli?
  • wrzeszyk
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 06/10/2008 16:48 #13749

Czas potrzebny na uwolnienie się ryb od pasożyta jest zależny od stopnia inwazji. Przy niewielkiej wystarcza trzy dni. Kuracja i tak musi trwać ponad tydzień, skoro zdecydowałeś się na chlorek sodu. Dawka 1,5 g / 1 litr wody powinna być stale uzupełniana. Tyle soli, ile ubyło razem z wylaną wodą, powinno trafić do akwarium ze świeżą wodą. Jaka dawkę soli dałeś? Jakie są Twoje podmiany? Możemy to szybko przeliczyć, jeżeli chcesz.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Ospa rybia 06/10/2008 22:35 #13755

właśnie tyle soli zastosowałem, no może nieco mniej bo się wystraszyłem ilości, wyszło może 1g na litr. Podmieniam 70 litrów wody.
  • wrzeszyk
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 06/10/2008 23:59 #13756

Nie masz się co bać, spokojnie podaj 1,5g/l.
Do podmianki musisz dodać 70l x 1,5g = 105 g soli.

Doczytałem, że masz zbiornik 150 litrów. Pewnie ze 140 litrów wody tam wchodzi. Pełna dawka to 140l x 1,5g = 210 gramów soli. Podmianki robisz po 50%, to do każdej podmianki musisz dodać 105 gramów soli, aby utrzymać stężenie 1,5 g / litr.
  • kamyllo2
  • Moderator
Ostatnio zmieniany: 07/10/2008 00:07 przez kamyllo2.

Odp:Ospa rybia 07/10/2008 08:06 #13761

czy bakterie nitryfikacyjne w filtrze biologicznym to wytrzymają?
  • wrzeszyk
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 07/10/2008 08:11 #13762

Hmm... tego nie wiem, ale stosując u siebie kilka razy takie dawki nie zauważyłem negatywnego wpływu na biologię filtrów. Sól może być szkodliwa dla roślin wodnych.
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Ospa rybia 07/10/2008 16:45 #13772

zmieniłem metodę leczenia na metronidazol, zdobyłem go dzisiaj. I tak nie mogłem dojść z temperaturą do 34 stopni, a niższa nie przyniesie efektu. Mam tylko jedno pytanie: czy i kiedy powtarzać dawkę metronidazolu? Jakoś nie mogłem tego znaleźć na forum:) pozdrawiam
  • wrzeszyk
  • Użytkownik

Odp:Ospa rybia 08/10/2008 00:42 #13791

wrzeszyk napisał:
zmieniłem metodę leczenia na metronidazol, zdobyłem go dzisiaj. I tak nie mogłem dojść z temperaturą do 34 stopni, a niższa nie przyniesie efektu. Mam tylko jedno pytanie: czy i kiedy powtarzać dawkę metronidazolu? Jakoś nie mogłem tego znaleźć na forum:) pozdrawiam

Na pawiookich metronidazolu nie próbowałem - jedynie na neonach. Ze względu na wrażliwość metronidazolu na światło (niepotwierdzone, ale tak pisują) nie świecić nad akwa przez okres leczenia. U neonów poskutkowała pojedyncza dawka wymieniona w artykule - więc teoretycznie nie powtarzać. Praktycznie, u pawiookich - się okaże. Potencjalne problemy mogą wiązać się również z ilością "życia" w akwarium - więcej biologii to i więcej metro zapewne będzie potrzeba.

Wdzięczny byłbym za dokładny raport z tego leczenia na forum, najlepiej dzień po dniu, z dokładnym wypunktowaniem wszystkich znanych Ci parametrów.

Rafał
  • Rafal
  • Administrator
Wygenerowano w 0.20 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.