czwartek, maj 23, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Grzałka przepływowa
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Grzałka przepływowa

Odp:Grzałka przepływowa 06/04/2009 21:05 #20324

Sorry, że się wewalam między wódkę a zakąskę, ale akurat niedawno prowadziłem pewną krótką dyskusję z Yaro z innego forum ;
Pomijając fakt, że oczywiście dostałem "reprymendę" - chodziło o Waty w grzałkach - chciałbym tylko nieśmiało dorzucić do dyskusji, że uważam (mam nadzieję, że nie tylko ja) ,iż to jaką moc grzałki zastosuję zależy głównie od własnych doświadczeń i obserwacji. W moim przypadku na 615l brutto akwa miałem podłączoną pierwotnie jedną grzałkę 300W - (akwa 246 cm długie bez sumpa tylko dwa FBF-y, zatem grzałka tylko w jednym kącie)teoretycznie podobno wystarczy. Jak podmieniłem wodę i uruchomiłem stałą podmianę wody to temperatura spadła do około 20 stopni. Rybska osiadły na dnie niemalże w martwym bezruchu - nieźle się przestraszyłem. Podniesienie temperatury trwało i trwało. w tej chwili mam dwie grzałki 300W i jestem całkowice usatysfakcjonowany. Sporo zatem jest czynników, które należałoby wziąć pod uwagę. O większości piszecie wcześniej. Stała podmiana wody, szczególnie w okresie zimowym, też ma IHMO znaczenie. Dziś grzałki włączają się na przemian i dość rzadko. Czasem tylko po podmianie chodzą obie i wówczas podniesienie temperatury o 1 st. to czas wielkości 1h, a nie 12h i dłużej
To tak dla ogólnej dyskusji. Chciałem tylko opowiedzieć o swoim doświadczeniu
  • bofk
  • Użytkownik

Odp:Grzałka przepływowa 06/04/2009 23:17 #20327

makok napisał:
moc grzałki powinno się dobrać biorąc pod uwagę różnicę temperatu między otoczeniem, a porządaną temp wody, przy uwzględnieniu litrażu... ni da się powiedzieć jednoznacznie ze ta grzałka podgrzeje 600L do 33stC. :wink:

Niby racja ale...
Ile masz domów/mieszkań ze stałą lub prawie stałą temperaturą??
U mnie w domu przy CO węglowym zimą dobowe wahania temperatury są naprawdę duże nawet 6-8C w ciągu doby.
Co mi da wtedy grzałeczka 300w? poza tym że będzie działać w trybie ciągłym to nic. Przerabiałem ten temat z paletkami i finalnie skończyło się na 3x200w.
Teraz z pawicami nie mam grzałki nawet zimą, codzienna dolewka ciepłej wody z bojlera podnosi mi skutecznie temperaturę na 23-25C.
Projekt grzałki zawieszony ale w razie potrzeb mogę ją zbudować w ciągu kilku godzin
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)
Ostatnio zmieniany: 06/04/2009 23:18 przez tuptus.

Odp:Grzałka przepływowa 06/04/2009 23:46 #20333

oj ile to ja razy z Yaro w dyskusje wchodziłem... na INNYM Forum

Nie czepiam się o stałą temperaturę w mieszkaniu czy indywidualne kwestie czy doświadczenie..

Tylko jeżeli mówimy o czymś tak policzalnym jak Waty, Temperatura itd to starajmy się mieć właściwy tok rozumowania... I tylko dla tego się odezwałem ;]

makok: o tym właśnie piszę.. że ileś Watt jest potrzebne by podnieść określoną ilość wody o jakąś wartość temperatury...

bofk: na prawdę czy 1 grzałka 300W chodzi godzinkę czy 2x150W 2 to wychodzi na to samo... to są wartości mierzalne i do policzenia. I w zależności co byś chciał osiągnąć do tego dobierasz moc...

Oczywiście dla nas ma znaczenie czy mamy akwa odkryte czy z szybami, oświetlenie na diodach czy HQI itd... Ale to wciąż nie zmienia faktu, że stwierdzenie"na rynku jest grzałka co podnosi 600L do 33t i ma 300W" jest nie do przełknięcia nawet dla niedouczonego inż
  • Misyo
  • Użytkownik

Odp:Grzałka przepływowa 07/04/2009 00:01 #20337

Nie neguję waszych wypowiedzi, dlatego wolałbym zrobić własną grzałkę o mocy np 500w która w razie czego z palcem w..gniazdku ;)utrzyma zadaną temperaturę.
Na opakowaniach większości grzałek są wykresy o zależność mocy grzałki do różnicy temperatury wody i otoczenia.
  • tuptus
  • Użytkownik

Odp:Grzałka przepływowa 11/05/2009 14:50 #21125

Korzystając z wolnego przedpołudnia postanowiłem zrobić grzałeczkę.
Zebrałem wszystkie potrzebne elementy i..... myślałem że to dłużej potrwa
Całość zajęła mi coś koło godziny z przygotowaniem, fotografowaniem i złożeniem.
A więc od początku.

Foto z materiałami potrzebnymi do budowy.

-rurka 3/4" nibko do ciepłej wody
-trójnik 3/4" nibco
-mufa z gwintem wewnętrznym 1/2"
-grzałka elektryczna do grzejników drabinkowych
-redukcje i mufy do przyłączenia węży o mniejszej średnicy
-klej do PCV
-termoregulator zewnętrzny (RT-2, RT_2C)
-taśma teflonowa do uszczelnienia grzałki
-zaciski do węży

Jako że moja grzałka przystosowana jest do gwintu 1/2" a chciałem zastosować rurki 3/4" musiałem lekko skrócić i obszlifować mufę 1/2" aby weszła mi do trójnika 3/4".

Tutaj już wklejona mufa 1/2" w trójnik 3/4".

Pierwszy suchy montaż.

Przykładowe mufy z przyłączami na wąż o mniejszej średnicy np. 18/20

Poniżej zdjęcia szczegółowe grzałki.

Foto grzałki wpiętej w obieg.

Dodatkowy otwór nad bolcami przyłączeniowymi zasilania jest miejscem na fabryczny czujnik temperatury.
Uważam że pracą grzałki powinny sterować dwa termoregulatory.
1-z czujnikiem w akwarium regulujący pożądaną temperaturę wody
2-z czujnikiem w grzałce.
Daje nam to zabezpieczenie przed pracą grzałki na wyłączonej pompie.
Ewentualnie można zostać tylko przy wersji z czujnikiem termicznym w grzałce i obserwować temperaturę wody w zbiorniku.
Osobiście nie korzystam z przejściówek na mniejsze średnice węży gdyż do pompy obiegowej używam węża 1" a ten pasuje na rurkę 3/4".
regulatory RT-2 i RT-2C obsługują urządzenia o łącznej mocy do 1000wat więc zapas jest jeszcze spory
Grzałka uruchomiona testowo w zbiorniczku 20litrów podniosła temperaturę wody z 15C do 30C w niecałe 15minut.
Napęd stanowiła pompa MaxiJet-1000.
Ogólnie jestem zadowolony z mojej nowej konstrukcji a utrzymanie minimalnej temperatury 20C w moim zbiorniku na pewno nie będzie dla niej stanowiło dużego problemu

Man nadzieję że opis przyda się komuś w przyszłości.
Ewentualne konstrukcje powstałe na wzorowane na mojej proszę sfotografować i wkleić w ten wątek
  • tuptus
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 14/05/2009 17:46 przez tuptus.

Odp:Grzałka przepływowa 28/07/2009 14:41 #23136

Co mnie się nie podoba... to mufy. Czemu brałes metalowe a nie kupiłeś NIBCO wklejanych na ospowiendią średnicę? Ja u siebie miałem to rozwiązane własnie na NIBCO...

I nie wiem jak sprawdzi się tak mała średnia rury... Czy wysoka temperatura grzałki nie wpłynie jakoś na nią.. ale to już kwestia sprawdzenia... Widziałem taką grzałkę jak pracowała w filtrze narurowym takim na 10 cali filtr...

Daj znać jak Ci się to sprawuję... Jak dobrze pójdzie to na zimę będę stawiać nowy duży baniak i wszelkie DIY jak najbardziej mile widziane
  • Misyo
  • Użytkownik

Odp:Grzałka przepływowa 28/07/2009 18:40 #23141

Misyo napisał:
Co mnie się nie podoba... to mufy. Czemu brałes metalowe a nie kupiłeś NIBCO wklejanych na ospowiendią średnicę? Ja u siebie miałem to rozwiązane własnie na NIBCO...

Nie mam metalowych muf, używam węża 1" który wchodzi na rurkę 3/4", mufki można zastosować jak ktoś ma mniejszą średnicę węża.

Misyo napisał:
I nie wiem jak sprawdzi się tak mała średnia rury... Czy wysoka temperatura grzałki nie wpłynie jakoś na nią.. ale to już kwestia sprawdzenia... Widziałem taką grzałkę jak pracowała w filtrze narurowym takim na 10 cali filtr...

Grzałka jest na bieżąco chłodzona przepływającą wodą więc zagrożenia nie ma.
Można się zabezpieczyć montując czujnik termostatu w obudowie grzałki.
W razie pracy na sucho termostat wyłączy grzałkę.
  • tuptus
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 28/07/2009 18:41 przez tuptus.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.20 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.