wtorek, grudzień 10, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Co to jest?? glony?!?!
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Co to jest?? glony?!?!

Co to jest?? glony?!?! 20/04/2009 22:47 #20671

Na przedniej szybie akwarium pojawiły mi sie dzisiaj i rozwijają sie w tempie błyskawicznym brązowe plamy od malusich po takie wielkosci monety 5gr, były w jednym miejscu rano teraz sa prawie na 60% szyby.

10 kwietnia zmieniałem podłoże na piasek kwarcowy i była podmiana 100%.
18 kwietnia sprawdzałem wode:
PH - 7
TWW - 5
TWO - 10
NO3 - około 5

19 kwietnia 20% zostało podmienione
20 kwietnia NO3 - ponizej 5

Z roslin mam tylko anubiasy na korzeniu w tej chwili temp bez grzałki 26-28 stopni.

Ma ktoś pomysł od czego to może być??
  • Maciula
  • Użytkownik

Odp:Co to jest?? glony?!?! 20/04/2009 23:02 #20672

Bez oglądania trudno wyrokować - ale jeśli te "glony" łatwo schodzą i łuszczą się płatami - to mogą byś sinice. Obserwowałem kiedyś u siebie takie bydlaki - w kolorach zależnie od oświetlenia od brązowego po zielony.

Pozdrawiam

Michał
  • mdok
  • Użytkownik

Odp:Co to jest?? glony?!?! 20/04/2009 23:11 #20673

Ciekawe jak tam Azotyny i Amoniak?

Bez fotki ciężko coś powiedzieć, ale może to być "plaga" świeżego akwarium: okrzemki.

Marek
  • King
  • Moderator

Odp:Co to jest?? glony?!?! 21/04/2009 00:11 #20674

Okrzemków gołym okiem sie nie da zobaczyc!

Na 99% są to sinice tylko jak je zwalczyć bo cholery sa bardzo wytrzymałe na wszystko!
  • Maciula
  • Użytkownik

Odp:Co to jest?? glony?!?! 21/04/2009 01:04 #20675

Maciula napisał:
Okrzemków gołym okiem sie nie da zobaczyc!

To się rozbawiłem.....
Bo uprę się że się da zobaczyć nie dość że gołym, to jeszcze z wadą wzroku...

Dla przykładu mój baniak kiedyś...

początek - pierwszy/drugi miesiąc od zalania jakoś (fota 12.12.2007):

a tu tak po 2 mies (05.12.2008):

Jak widać już pojawiają się wreszcie w tamtym biotopie oczekiwane zielenice i krasnorosty....
jednak okrzemki widoczne na kamieniu po prawej na pierwszym planie i na kamieniu po lewej w środkowej partii... (właśnie brązowe)
Jest to stadium gdy już ustępują okrzemki (było całe brązowe - a orginalnie kamienie granity jasne) - akwa w trzecim/piątym miesiącu od zalania (dokładnie ne pamiętam czy ze zmianą na te granity był restart czy nie - wcześniej tło z CR ale nieudane)
  • makok
  • Użytkownik
Ostatnio zmieniany: 21/04/2009 01:17 przez makok.

Odp:Co to jest?? glony?!?! 21/04/2009 07:06 #20677

Od takich pytań jest przecież odpowiedni dział
  • tuptus
  • Użytkownik
  • :)

Odp:Co to jest?? glony?!?! 21/04/2009 07:27 #20678

Może to nie glony? Dziwne, by przy takich parametrach wody się pojawiały, tak szybko. Stawiałbym raczej na kolonie bakterii. Może szpecą, ale są pożyteczne. Zetrzyj to z szyby i wymieszaj z piachem, niech tam sobie siedzą, albo podaj na wlot filtra. Podłoże nie jest jeszcze dojrzałe a biologia musi "chodzić". Zbiornik, jako pewien układ, rekompensuje sobie braki jej dorobieniem gdzie popadnie, choćby i na szybach. Tak mi się to widzi...
Usuwać, ale nie z wody i czekać ...

Tuptus, zaraz przenoszę do "glonów"....
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Co to jest?? glony?!?! 21/04/2009 09:09 #20679

Byłbym ostrożny z tym mieszaniem w piach sinice akurat faktycznie są bakteriami, i "biologią", ale raczej nie tą pożądaną. Zakwit sinic nie oznacza tego, że parametry wody są beznadziejne - widywałem sinice i w super utrzymywanych akwariach na wodzie osmotycznej - do końca chyba jeszcze nikt nie wymyślił od czego zależy ich bujny wzrost. Najprostszą metodą ich zwalczania jest po prostu zaciemnienie zbiornika i mechaniczne usuwanie - same w sobie są obojętne dla ryb, natomiast jeśli by się tego nażarły lub - jeśli zaczną obumierać (sinice oczywiście) stają się bardzo toksyczne. Tempo wzrostu podane przez autora wątku pasuje do sinic niestety idealnie. Tak więc zgasić światło i mechanicznie usuwać codziennie zauważone kolonie. Jeśli to nie pomoże to będzie można się zastanowić nad kuracją antybiotykami.

Pozdrawiam

Michał
  • mdok
  • Użytkownik

Odp:Co to jest?? glony?!?! 21/04/2009 09:45 #20681

Antybiotyk? Nie wiem co lepsze...
Zakładając, że to jednak sinice, to jeszcze nie powód aby je traktować antybiotykiem. Więcej złego, niż dobrego z takiego podejścia. A co z resztą? Rozpada się cały system biologii oparty na bakteriach. To generuje niestabilność, którą sinice, jak przetrwają, wykorzystają szybciej niż reszta. I problem znów, tylko dochodzi jeszcze brak nitryfikacji... Antybiotyk nie. Cierpliwość - tak.
Przy sinicach pomogło mi kiedyś zmniejszenie światła z 2x18W świetlówek, do 5W kompaktu w akwarium 85l. Klimat fajniejszy, a sinice odeszły po tygodniu. Pokazywały się mniej więcej od wartości 15-20 mg/l azotanów. Potem już takie wartości nie istniały, ale to z innych względów. Całe szczęście w nieszczęściu, że dają się dość łatwo usuwać.
Pokazałbyś fotki tego co ci tam rośnie, to byłoby mniej teoretycznie myślę...
  • kamyllo2
  • Moderator

Odp:Co to jest?? glony?!?! 21/04/2009 10:52 #20684

Zaintrygowała mnie szybkośc postępu tych brązowych plam na szybie. Nic w zasadzie chyba nie wiemy o oświetleniu. W przypadku glonów i sinic, a także okrzemków ma ono chyba zasadnicze znaczenie o ile dobrze pamiętam.
Film bakteryjny? Możliwe, choć na szybie? Nie spotkałem się jeszcze, ale nie będę się "rzucał", bo może faktycznie... Okrzemki w początkowym stadium startu akwa - raczej stawiałbym na nie, jesli akwa nie jest ustabilizowane plus oświetlenie. Tu bym szukał przyczyny na poczatku. Jeśli sinice, to solidne napowietrzanie i zaćmienie akwarium... u mnie pomogłoB)
Mam podobne zjawisko w kotniku. Ale deszczownia ustawiona na tylnej szybie w kierunku na przednią (ruch wody) i światło się pali dość długo. Woda stosunkowo rzadko podmieniana, bo NO3 ok 10 a NO2 0 i dlatego też szyba rzadko czyszczona (raz na dwa - trzy tygodnie ) (no wiem że to rzadko)
Spróbowałbym jednak od ograniczenia oświetlenia, ale na pewno nie antybiotyk!
  • bofk
  • Użytkownik
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.25 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.