poniedziałek, grudzień 09, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Co to jest?!
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Co to jest?!

Co to jest?! 08/11/2014 09:07 #48805

Zakładam nowy temat w odpowiednim dziale - porządek musi być

Co to jest?! Brązowo rdzawy nalot na piasku, tle, korzeniach... Dosłownie wszędzie
Jak pozbyć się paskudztwa???
Załączniki:
  • Agata
  • Użytkownik

Odp: Co to jest?! 08/11/2014 14:04 #48806

Jeżeli łatwo ściąga się ręką jak kożuch to są to sinice, jeśli nie to okrzemki.
  • krzyś
  • Użytkownik

Odp: Co to jest?! 08/11/2014 15:11 #48807

W takim razie wygląda na to, że są to okrzemki... Jak się tego pozbyć?
  • Agata
  • Użytkownik

Odp: Co to jest?! 08/11/2014 15:17 #48808

Najlepiej mechanicznie zdrapując z szyby czy przez pocieranie palcami z liści roślin. Dodatkowo podmiana wody i dbanie o parametry wody powinny zatrzymać ich inwazję.
  • volf
  • Użytkownik

Odp: Co to jest?! 08/11/2014 18:31 #48809

Wszystko wyczyszczone, rośliny wegetuja we wiadrze. Akwarium przykryte. W poniedzialek odkryje i podmienie 30% wody.
Czy to pomoże?
  • Agata
  • Użytkownik

Odp: Co to jest?! 09/11/2014 10:27 #48811

O okrzemkach myślę, że można by powiedzieć, że są to "rośliny pionierskie" w naszych akwariach. Każde nowo założone akwarium w pewnym stopniu jako pierwsze przechodzi inwazję okrzemkami. W starszych w pełni dojrzałych i stabilnych zbiornikach już się ich nie spotyka. Moim zdaniem musisz przejść tą fazę wspomagając się częstymi podmianami wody i polepszeniem filtracji biologicznej. Przypomnij dane zbiornika: pojemność, obsadę i co go filtruje? A światła nie gaś. Trzydniowy brak możliwości fotosyntezy nic nie zmieni, jeśli zbiornik-woda, biologicznie i chemicznie sprzyjał będzie rozwojowi okrzemków.

Marek
  • King
  • Moderator

Odp: Co to jest?! 09/11/2014 11:26 #48813

Akwarium po zmierzeniu ma 150x50x60 czyli 450l.
Oświetlenie
2x 36w salvania grolux i jakaś zwykła marketowa
Filtracja
Eheim professional 3 2075
W drodze - Jbl e 1501
Obsada
4x Red Tiger Oscar
4x GT
1x Sorubim Lima
2x Zbrojniki niebieskie
Flora
2x duże Anubiasy

Czy mam w takim razie odkryć akwa, czy poczekać z tym do jutra?
  • Agata
  • Użytkownik

Odp: Co to jest?! 09/11/2014 14:01 #48814

Odkryjesz, zakryjesz, bez różnicy. Pomoże tyle co umarłemu kadzidło, bo nie o "leczenie" objawowe tu idzie. Przyczynę trzeba usunąć, nie skutek. A przyczyna wygląda dość oczywisto: sporo "sraczy" w akwarium, słabiuteńka filtracja biologiczna, która raczej nie daje rady z tym co rybska wydalają. Anubiasy jako odbiorców tego co ryby wydalą a filtry przetworzą, możemy swobodnie pominąć. Okrzemkom i w ogóle glonom jest jak w raju, żyzna woda, zero konkurencji pokarmowej.

Co ja bym zrobił na Twoim miejscu: przede wszystkim podmiana wody na wolną od azotu i fosforu 30 % co 3 dni przez 2 tygodnie, natychmiastowe zwiększenie pojemności filtracji biologicznej, obecna nie wyrabia. Natychmiastowa redukcja obsady.

Chyba już w jakimś twoim wątku pisałem, że są 2 prądy w akwarystyce: leniwi albo zapracowani w 450 l mają neonki, rentierzy i barczyści mają obsady jak Twoja i biegają z wiadrami. Codziennie. Nawet w święta. I długie weekendy. Godzinami.
  • King
  • Moderator

Odp: Co to jest?! 09/11/2014 14:24 #48815

Właśnie sprzedalam 4 rybcie
Od jakiegoś czasu były już wystawione na Olxie, bo o tym że obsada była sporo za duża wiedziałam już od jakiegoś czasu
Odnośnie filtracji - zgadzam się z Tobą że jest za słaba. Wczoraj zamówiłam Jbl e1501,bo mój Eheim się nie wyrabia
Przy pomniejszonej już teraz obsadzie,drugiemu filtrowi i częstych podmianach wody okrzemki odpuszcza?
Wyczytałam gdzieś że rośliny szybko rosnące też pomagają w redukować krzemu w wodzie. Czy to prawda?
Moje rybki młode są jeszcze ale zgadzam się w 100% że na mój litrarz to tylko para oskarow plus jakiś Gibek i koniec.
  • Agata
  • Użytkownik

Odp: Co to jest?! 09/11/2014 14:40 #48816

Agata napisał:
okrzemki odpuszcza?

W końcu odpuszczą, ale raczej nie jutro i nie za tydzień.

Agata napisał:

Wyczytałam gdzieś że rośliny szybko rosnące też pomagają w redukować krzemu w wodzie. Czy to prawda?

Stanowią konkurencję pokarmową dla glonów. Redukują azotowe i fosforowe produkty przemiany materii. Ale musiały by zcząć to robić zanim okrzemki je zabiją albo ryby poszarpią na kompost.

K
  • King
  • Moderator
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.26 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.