sobota, grudzień 14, 2019
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Trochę o glonach
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Trochę o glonach

O:Trochę o glonach 01/12/2007 16:34 #1980

Poradziłem sobie z krasnorostami. Wszystkie spadają i odsłaniają tło. Właściwie, to przy podmianie wody wysuszyłem tło suszarką do włosów:laugh: Kurcze, tło zaczyna przypominać nowe:) Teraz muszę pilnować wodę, aby nie pojawiły się ponownie.

O:Trochę o glonach 01/12/2007 17:22 #1981

Sposób zabawny, choć niewątpliwie skuteczny, bo to świństwo jest bardzo wrażliwe na przesuszenie..

Natomiast nie wiem, w jaki sposób chcesz \"upilnować\" wodę, żeby nie odrastały?

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

O:Trochę o glonach 01/12/2007 17:45 #1982

Swojego czasu trochę zapuściłem akwa i podmieniałem wodę co dwa tygodnie. Zauważyłem, że jeśli robię to systematycznie, co tydzień, w ilości ok 200l, to praktycznie się nie pojawiają. Jak na razie jest ok.

O:Trochę o glonach 01/12/2007 18:15 #1984

Pytam się tak, ponieważ miałem krasnorosty zarówno w akwarium roślinnym, nawożonym jak szalone, praktycznie bezglonowym (krasnorosty rosły na deszczowni) jak i w zbiorniku z \"octem\" - skrajnie miękką i kwaśną wodą. W jednym i drugim przypadku azotany były niskie - w roślinnym do 20, w porywach 30, w \"occie\" nie przekraczały 5.. Dopiero teraz (tfutfu) mi nie rosną, a jakoś szczególnie się do tego nie przykładam

Rafał
  • Rafal
  • Administrator

O:Trochę o glonach 01/12/2007 18:43 #1985

Gdzieś czytałem, że pojawiają się w akwarium, kiedy woda zawiera nadmierną ilość krzemu. Jednak ja nigdy nie mierzyłem wody w takim zakresie. Zasadniczo jeśli wogóle sprawdzałem, to przeważnie twardość, ph i azotyny. Od kiedy zacząłem używać uzdatniacza do wody i wymieniam ją systematycznie, raz na tydzień, to się nie pojawiają. Myślę, że ten uzdatniacz wyzwala reakcję, której konsekwencją jest wiązanie jakiegoś składnika niezbędnego dla tych glonów. Jednak moja wiedza o reakcjach chemicznych jest niewielka.

Odp: Trochę o glonach 22/02/2008 08:25 #4599

nie wiem ja po użyciu preparatów z wyciągu torfu przy zakładaniu akwa przejscie z 160l do 250l kupiłem wtedy jbl250 kubełek i nie miałem żadnych problemów z glonami nie było ich nigdy, a w 160l i kaskadowym filtrze nie mogłem sobie dać rady z tymi glonami i podmiany nie pomagały i środki chemiczne też nie, myślę że torf na początek przy zakładaniu akwa to dobry pomysł nie ma wtedy tego wykwitu glonów
  • tratox
  • Użytkownik

Odp: Trochę o glonach 22/02/2008 11:39 #4600

Przy nowych baniakach trzeba uważać z torfem i lub korą dębu, liściami czy wywarem z kory lub szyszek olchy. Wiem to z doświadczenia.
Torf i kora utrudniają rozwój biologii w filtrach i baniaku. Szczególnie dodanie torfu do dolnego koszyka filtra spowalnia nitryfikację, czasem uniemożliwia jej powstanie i to już prosta droga do glonów w nowym baniaku i zakwitu potem wody.
Dlatego nowe baniaki dopiero po tym jak ożyją i dobrze dojrzeją powinne dopiero dostawać torf, szyski czy korę.
Warto z tym poczekać, warto nie dawać do najniższego, tylko do najwyższego koszyka w filtrze, lub najlepiej prosto bo akwa.
  • _TOM_
  • Użytkownik

Odp: Trochę o glonach 23/02/2008 20:50 #4623

_TOM_ napisał:
Przy nowych baniakach trzeba uważać z torfem i lub korą dębu, liściami czy wywarem z kory lub szyszek olchy. Wiem to z doświadczenia.
Torf i kora utrudniają rozwój biologii w filtrach i baniaku. Szczególnie dodanie torfu do dolnego koszyka filtra spowalnia nitryfikację, czasem uniemożliwia jej powstanie i to już prosta droga do glonów w nowym baniaku i zakwitu potem wody.
Dlatego nowe baniaki dopiero po tym jak ożyją i dobrze dojrzeją powinne dopiero dostawać torf, szyski czy korę.
Warto z tym poczekać, warto nie dawać do najniższego, tylko do najwyższego koszyka w filtrze, lub najlepiej prosto bo akwa.

pisałem o dodaniu prosto do akwa i w miarę szybko bo jak już glony się pojawią będzie gożej, i piszę to też z własnego doświadczenia bo tak zakładałem swoje aktualne akwarium i niemam żadnego problemu z glonami, startowało jako czarne wody z liśćmi dębu szyszkami i wyciągiem z torfu a jego działanie na glony było w paru miejscach opisane
  • tratox
  • Użytkownik

Odp: Trochę o glonach 01/09/2008 06:00 #12056

U mnie pojawiły się piękne zielenice na korzeniu, zbrojnik ma je w nosie, woli resztki po pawicach. W sumie się cieszę, bo korzeń bardzo ładnie wygląda. Krasnorosty tez są - na liściach żabienic i na deszczowni. Może estetycznie to nie wygląda, ale nie chce mi się z nimi walczyć Tłumacze sobie, że trochę NO3 też pochłaniają i kto widział naturalny zbiornik bez glonów
  • Monika
  • Użytkownik
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.26 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.