czwartek, sierpień 13, 2020
Witamy w pawiookie.pl!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Rozświetlone 240 Ikan Bujuk
(1 przeglądających) (1) Gość

TEMAT: Rozświetlone 240 Ikan Bujuk

Odp:Rozświetlone 240 16/07/2011 22:10 #37769

Wstawię wynik z dzisiaj miesiąc bez podmianki.
SNC01797.jpg

Wydaje mi się że zoolek działa prawidłowo.
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ
Ostatnio zmieniany: 16/07/2011 22:10 przez corleone.

Odp:Rozświetlone 240 19/07/2011 09:50 #37906

Eee tam Panowie - gibek miał jakieś 8-10 cm maxymalnie - był ogólnie największą rybą w akwa oprócz chanki a wczoraj po 1,5 dniowym niewidzeniu go w baniaku - już myślałem że chanka go wciagnęła - niemozliwe normalnie - podniosłem jeden duży korzeń, drugi i spod trzeciego wypłynął sztywny :/

Powiem szczerze że miałem go podchodować kumplowi tak do 20cm bo on ma większe ryby i obawiał się że mu go zjedzą a tu masz - u mnie miał wypadek :/

No i gibka nie mam - i już nie będę miał nawet na "przechowanie".... przynajmniej nie w tym szkle - moze i tak było za małe dla takiego malucha bo strasznie zamiatał ogonem i robił mały rozpiz..... w akwarium więc może miał za mało miejsca mimo swoich naprawdę niewielkich rozmiarów.
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ

Odp:Rozświetlone 240 23/07/2011 21:05 #38043

Nie wiem co zrobić - może to nie temat dla Was ale mam przeciez już tylko 11 neonków, 5 kirysków i 2 + 1 kakadu no i 12-13 cm channa gachua bengalen blue od paru dni, karmię ją neonkami dżdżownicami i żywym wodzieniem (przy okazji pozostałą obsadę też) i ryby srają bo to widać ale mierzę NO3 i teraz wynosi około 15-20. Nie chcę go zbytnio zbijać bo jak podmienię z 10% wody to widać odrazu że rośliny wolniej rosną a raczej przestają rosnąć, ostatnio tez przenosiłem akwarium z pokoju do pokoju i zlałem z niego 2 bańki 90l i 3 wiaderka 10l i w akwa zostawiłem z max 10cm wody i tak przesunąłem je do drugiego pokoju, dolałem potem tą wodę zlaną i musiałem niestety uzupełnić poziom wody wodą z kranu i po tym zabiegu wynik NO3 następnego dnia wyniósł sądząc po kolorze prawie 30, zrobiłem drugi raz - wynik prawie podobny. Nie robiłem nic ale następnego dnia zmierzyłem znowu NO3 (jak codzień) i wynik już około 15 max 20 (oczywiście powtarzany drugi raz i wynik podobny). Dziś test również pokazuje około 15. Wody nie podmieniałem.

Problem tkwi w tym że mimo iż tego nie widać to jak np glonek przeplynie szybko albo kakadu rzuci się na kiryska już nie mówię jak wieczorem chanka poluje to wtedy wznosi się w wodzie cały syf z dna - nie ma tego dużo i nie przeszkadza moze jakoś ale czy odmulić to?? - musiałbym pewnie kupić taki elektryczny odmulacz bez konieczności podmieniania wody?? Czy olać to bo w sumie nie przeszkadza mi to a w naturze teżcoś takiego musi wystepować na pewno. Dajcie jakąś podpowiedź.
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ

Odp:Rozświetlone 240 23/07/2011 22:04 #38051

Nie no,w naturze też jest cos takiego,ale pewnie w mniejszym stężeniu.
Odmulaj,jak nie masz odmulacza który nie ściąga wody,to chociaż te 10% wody z syfem ściągnij 2 razy w tygodniu.
  • SG1
  • Użytkownik

Odp:Rozświetlone 240 24/07/2011 09:28 #38057

Kurde dziś mierzę NO3 a tam około 5, potwierdzone testami na innej wodzie (z kranu i od kumpa akwarium - notabene ryby trzyma w 25litrach szlamu).

SG1 nie chcę aby NO3 było 0 bo rośliny mi padną a tego bym nie chciał.

No właśnie poradźcie czy odświerzać tą wodę chociaż 10% na miesiąc czy jakoś?? Czy jeszcze mniejszymi porcjami a częściej?? Sam nie wiem ale wiem że jak podmieniłem to NO3 skoczyło i to duże w porównaniu do tego co mam teraz.... Czy jeśli nie będę odświeżał tej wody (w naturze za pomocą np deszczu jest to robione nawet częściej i w większych ilościach) to nie będzie gorzej dla rybek niż jak bym raz na ten miesiąc podmienił z 10-20% mino wszystko?? Dodam że woda z akwarium praktycznie ma zapach wody z kranu.... Jestem zdziwiony bo z pawicami nawet jak doszedłem do NO3 na poziomie 5 to też woda lekko mówiąc "śmierdziała" :/

SG1 zauważyłem że jak podmienię te 20% to NO3 skacze do góry ale tak 30 a może i więcej. No i dlatego mam ten dylemat co robić

Chyba że to nie problem i nie podmieniać i nic n ie robić tylko karmić ryby i testować wodę... Lub ewentualnie jakie inne związki mogą siękumulować obok NO3 i być szkodliwe dla ryb bez podmian wody?
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ
Ostatnio zmieniany: 24/07/2011 09:29 przez corleone.

Odp:Rozświetlone 240 24/07/2011 13:36 #38058

corleone napisał:

SG1 nie chcę aby NO3 było 0 bo rośliny mi padną a tego bym nie chciał.

Nie padną Adi ,azot N to ważny pierwiastek ,ale i bez niego sobie poradzą.
W tym przypadku odsyłam na wyspecjalizowane portale o roślinach wodnych.

No właśnie poradźcie czy odświerzać tą wodę chociaż 10% na miesiąc czy jakoś?? Czy jeszcze mniejszymi porcjami a częściej??

Podmiany mniejsze są bezpieczniejsze. Temperatura ,PH, i czasami skład chemiczny wody ,który może odbiegać dość znacząco od ostatniej podmiany.W szczególności gdy są one duże.np 50% objętości zbiornika. Zresztą twoja Channa nie za bardzo lubi duże podmiany na raz.

Sam nie wiem ale wiem że jak podmieniłem to NO3 skoczyło i to duże w porównaniu do tego co mam teraz....

...Sprawdzałem wyrywkowo azotany NO3- i fosfor PO4 w kranie i niestety nie był to ideał. PO4 czyli fosfor wychodził 1,5 mg/l azotany NO3 były na poziomie 20 mg/l. Norma do 50 mg/l ,tak więc można by sporo jeszcze pisać na temat wody wyjściowej. I dalszych konsekwencjach z tego płynących.

Dla informacji dodam ,że woda wodociągowa szczególnie w długie letnie upały może zawierać podwyższony poziom azotanów NO3- i azotynów NO2- i nie tylko.
To samo tyczy się w okresach tęgich i długich mrozów. Zapewne chodzi tu o osłabienie nitryfikacji jak i denitryfikacji.
Jednak że przy stałym i nowoczesnym zakładzie uzdatniania wody takie sytuacje raczej nie mają miejsca.
Jednak zdarzają się stacje starego typu i pewnie odstępstwa od normy mogą wystąpić.

Tak więc dla zrozumienia tego tematu Adi sam zapewne dojdziesz do wniosku ,że mniejsze podmiany są po prostu bezpieczniejsze z wielu powodów.
Czy jeśli nie będę odświeżał tej wody (w naturze za pomocą np deszczu jest to robione nawet częściej i w większych ilościach) to nie będzie gorzej dla rybek niż jak bym raz na ten miesiąc podmienił z 10-20% mino wszystko??
To zależy też od wielu czynników.

Raz skoro posiadasz system filtracji , który jest w stanie poradzić sobie z dużymi odciążeniami to nie ma problemu
Jednak gdy filtracja jest standardowa ,a ilość materii przybywającej jest większa ,niż możliwości przerobowe systemu.To niestety gromadzą nam się w końcówce azotany NO3-.
10-20-30 mg/l to bezpieczny poziom dla ryb. Oczywiście nie które i przy takich stężeniach wykażą objawy stresu.

Dodam że woda z akwarium praktycznie ma zapach wody z kranu....
Z kranu ma być bezwonna to wymóg wynikający z norm. W akwarium ma być podobnie ,czyli przyjemna woń wody. Kojarząca się z "przyjemnym relaksem" ? ,a nie z próbą marszczenia czoła i chęci oddania moczu.
Jestem zdziwiony bo z pawicami nawet jak doszedłem do NO3 na poziomie 5 to też woda lekko mówiąc "śmierdziała" :/
.... a co jadły....Węgiel aktywowany jest min.od tego

Chyba że to nie problem i nie podmieniać i nic n ie robić tylko karmić ryby i testować wodę... Lub ewentualnie jakie inne związki mogą siękumulować obok NO3 i być szkodliwe dla ryb bez podmian wody?

To jak wyżej.Zależy czasami od wielu czynników i trudno przypisać w tym miejscu jedną tylko receptę.
Musisz sam trochę po obserwować zmiany zachodzące w twoim małym biotopie.
Wyczuć i wychwycić co będzie najlepsze ilość podmian,częstotliwość,dodatki do wody w postaci uzdatniaczy , soli itpe. dodawanych ewentualnie.
Pokarmy ,ilość pokarmu ,jakość ,żywe,mrożone ,suche. Temperatura w zbiorniku. To wszystko ma wpływ na nasz mały biotop.
I nie ma w zasadzie reguły ,czy duży ,czy mały biotop wszystko można załamać. Kwestia to czas....
Piszę tak ,bo nie chcę ....zresztą jak zawsze dawać Ci porad z palca wyssanych i pisać ,że jest tak i basta.
Możliwości jest wiele ,a czynniki towarzyszące mogą pośrednio wpływać na efekt końcowy.
  • Rysiek
  • Użytkownik
Pozdrawiam
Paweł rysiek

youtu.be/QZ9rgR5PpRM
Ostatnio zmieniany: 24/07/2011 14:18 przez Rysiek.

Odp:Rozświetlone 240 27/07/2011 19:38 #38134

Wszystko racja Rysiek - nie da się nic konkretnie powiedzieć - trzeba by dany przypadek badać dokładnie (nawet laboratorium i długie testy).

Marek te glony o których pisałem po czasie nie robienia nic w akwarium pojawiają się w większej ilości miejsc na tych korzeniach ale jakby z tych poprzednich zniknęły Jest też to zasługą kirysków bo nie raz widziałem ze pośród nich buszują. Nie ma tego wiele jak pisałem wcześniej. I nie przeszkadza bardzo - szyby czyściutkie a obawiałem się że bez otosków będzie cieńko.

Czy oświetlenie nocne - niebieskie led - ma jakiś wpływ na glony i rośliny?? Świecę około 2-3 h dziennie.
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ

Odp:Rozświetlone 240 01/08/2011 18:34 #38266

Witam ponownie!

Wczoraj zrobiłem małą podmianę - a raczej odmulenie zalegających z przodu akwarium na dnie resztek liści oraz odchodów resztek jedzenia itp. - pierwszą od 2 miesięcy. Wyszło 3 wiaderka 10l czyli po około 8-9l za każdym wiaderkiem.

Dziś zrobiłem test na NO3 - wynik na zdjęciu.
IMAG0043.jpg

Ponadto mam pytanie, ponieważ ustawiłem wylot deszczowni nie na środku (tak blizej lewej strony) i puszczała wodę na prawą stronę zbiornika tylko na prawą stronę i puszcza wodę na prawo w kierunku szyby a potem woda leci na dół, ładnie zmiata piasek na sporej powierzchni akwarium. Mam nadzieje że filtracja filtruje sprawnie akwarium 240l - filtr jbl e900 do 300l; w akwarium brak pawic (nadfiltracja niepotrzebna) - nie widać praktycznie ruchu wody ale musi filtrować od prawej do lewej całą wodę... (??)

Proszę o wszelkie uwagi
  • corleone
  • Użytkownik (2 ostrz.)
  • MJ
Ostatnio zmieniany: 01/08/2011 18:36 przez corleone.

Odp:Rozświetlone 240 01/08/2011 19:11 #38268

Co do wyniuku na NO3 przesunal bym go pod 10 - i tak rewelacja.

Co do deszczowni - hm...mam tak samo, rozwiazuje te sytuacje drugim kublem, ktory wode z deszczowni wypycha na caly zbiornik, zarazem "pchajac" bombelki O2. Calosc zawraca z drugiej strony, po drodze jeszcze chwytana przez 1000 l/h wewnetrzny FU5, z malym zlozem BIO.

Pozdrawiam - mysle ze nie zlamalem zakazu

Rafal
  • rmboss
  • Zablokowany

Odp:Rozświetlone 240 01/08/2011 21:14 #38275

A rośliny rosną?
  • kamyllo2
  • Moderator
Wygenerowano w 0.34 sekundy
Ważne
  • Osoby, którym padła dorosła pawiooka o w miarę proporcjonalnej budowie,  proszone są o zrobienie jej zdjęcia i umieszczenie zapakowanej w torebkę ryby (koniecznie w pozycji wyprostowanej!) w zamrażalniku. Następnie proszę o skontaktowanie się z administratorem.
  • Portal pawiookie.pl poszukuje osób biegle posługujących się jednym z języków: angielskim, niemieckim lub też rosyjskim, w celu przetłumaczenia treści artykułów. Osoby chętne do pomocy proszone są o skontaktowanie się z administratorem.